בלוג. מאמרים, טיפים מקצועיים ועדכוני רגולציה בתחומי הנהלים וניהול המסמכים.

תעשייה 4.0, איכות 4.0 – איך משתלבים במהפכה התעשייתית?

כריסטין האנון

תעשייה 4.0, איכות 4.0 – איך משתלבים במהפכה התעשייתית?

כריסטין האנון

ברוכים הבאים למהפכה התעשייתית הרביעית, תעשיה 4.0 (המכונה גם I4), ובן זוגה – אבטחת איכות 4.0. בטבלה 1, תמצאו סיכום תמציתי של ארבע המהפכות התעשייתיות העיקריות, על הטכנולוגיות המשמעותיות שנוצרו בה ורכיבי המפתח.


טבלה 1. סיכום המהפכות התעשייתיות

תעשייה 1.0

תעשייה 2.0 תעשייה 3.0 תעשייה 4.0
1784 1870 1969 2011
קיטור, מים חשמל אלקטרוניקה אינטרנט, קישוריות
תהליכים מכניים (פריחה תעשייתית ראשונה) ייצור המוני אוטומציה, בקרים תעשייתיים (PLCs, ICTs) חיישני מרחק, למידת מכונה

ככל שהטכנולוגיה סביבנו מתקדמת, סחורות בייצור המוני הופכות זמינות יותר, ואיתן גדל הלחץ הצרכני למוצרים איכותיים יותר, בעלות נמוכה יותר מאי פעם.

בענפי התעשייה לאורך השנים גישות לשיפור איכות הפריטים עברו מתפוקה הולכת וגוברת, לשיפור חיזוי התפוקות, תוך כדי הפחתת העלויות, הפחתת הבזבוז וניצול יעיל של כל המשאבים.

כלי איכות פותחו באופן ייעודי, החל משנות העשרים של המאה העשרים, כאשר וולטר א. שווארט הוביל את תחילת בקרת התהליכים הסטטיסטיים (SPC). עבודה סטנדרטית הגיעה במהלך שנות הארבעים וכלים איכותיים צברו תאוצה והמשיכו להתפתח ככל שהתפתחו טכנולוגיות הייצור. אנשי איכות הוכשרו ביישום ופרשנות של תוצאות, ובשיטות בדיקה ששימשו כדי לקבוע אם המפרטים מתקיימים. לאור כל אלה, יוצא דופן שבעידן זה של תעשיה 4.0 השותפות הגדולה מתרחשת בין מחלקות התפעול למחלקות ה-IT.

מצד שני, כאשר תעשיה 4.0 נשענת על היכולת לצבור נתונים ושימוש בחיישנים ובאינטרנט תעשייתי של דברים (IIoT), אין זה פלא שמחלקת ה-IT תהיה מעורבת בכך. מה שלא שגרתי הוא ההדרה הכמעט מלאה של פונקציות איכותיות בארגונים שיש להם אסטרטגיית I4. (“Quality 0 Impact and Strategy Handbook,” blog.lnsresearch.com). לפני שהוציאה את תעשיה 4.0 כפרויקט טכנולוגי, זכור כי האיכות התפתחה לאורך כל העידן התעשייתי. לא רק הוספת מיומנויות טכניות, איכות משמשת כסוכן לשינוי, תקשור של אסטרטגיות והדרכת צוותים לשימוש בכלים חדשים. אם ככה, היכן יכולה לסייע האיכות ב- I4?

ישנם כמה תחומים שבהם אנשי איכות מיומנים במיוחד יכולים לתרום. כדאי לבחון את הדברים הבאים, שמסמנים רק כמה הזדמנויות קטנות:

הנחלת הצורך בשינוי – כיוון שהמחלקה העומדת לרוב בחוד החנית משתנה, האיכות ממוקמת כך שתוכל לעבוד עם כל המחלקות והצוות כדי להפיץ את המסר. כמו במהלך יישומי Lean, עובדים עשויים להרגיש שהחברה מבקשת לחסל תפקידים ולהעמיס יותר עבודה על מי שנותר. במקרה זה תתוקשר ההזדמנות לגידול על ידי החלקת התהליכים, צמצום המלאי הבלתי נחוץ והגדלת חיזוי הייצור – כל זה יבטיח את מיקסום מאמצי העובדים.

הבטחת איכות הנתונים – איסוף וניתוח נתונים שגויים במהירות מזרז את קצב הטעויות, מה שעלול לעלות לחברה ביוקר… לאיכות יש את המיומנות לאימות הציוד – כולל תוכנה וקושחה, לכמת את חיזוי התפוקות ולזהות דיוקים. איתור ההבדל בין מגמות שליליות לטעויות באיסוף הנתונים עשוי לחסוך לכם זמן וכסף ברדיפה אחר פיתרון לבעיה שאינה קיימת.

הבטחה של מסקנות הגיוניות – הבנה לא שלמה של מערכות בעידן של נתונים בשפע היא מתכון אידיאלי למסקנות שגויות. איכות יכולה לשמש לאימות הנחות העומדות בבסיס המסקנות. מהירות היא המפתח להשגת תפקיד ושמירה עליו. הצע פתרונות עם הביקורות שלך ותיראה כבן זוג ולא כסכל לסיבה. בקצה ההפוך, סטארט-אפ ניישן סנטרל, הארגון המוביל בתעשייה 4.0, ציטט נתון של 99% מהנתונים שנמחקים.

המשך פיתוח יכולות הניהול של שרשרת האספקה – איכות היא כבר מזמן שחקן מפתח במערכות יחסי שרשרת אספקה. מענה להזדמנויות בניהול זרם ערכים, אופטימיזציה של מלאי ופתרון חומרים שאינם עומדים בקנה אחד נמצא כבר בבית הגלגלים של הצוות האיכותי. שימוש בחיישנים מרוחקים ובאופטימיזציה של זרימת החומרים וביצועיהם בתהליכים במורד הזרם יכולים לשפר את תפוקת הייצור ולהמשיך לחסל עבודות עיבוד חוזרות, השבתה וצורות פסולת אחרות.

שמירת קו ראיה לאינדיקטורים אובייקטיביים (או, אינדיקטורים לביצועי מפתח – KPI) – עם שפע של נתונים, יתכן שיהיה קל יותר לאבד את ראייתו של מה שיורן כינה "מעטים חיוניים". מה חשוב? הבטחת מיקוד במדדי ביצועים עוזרת לעובדים להבין את המטרה ולהימנע מהסחות דעת. אם עובדים ברחבי הארגון לא יכולים לתאר את KPIs וכיצד עבודתם משפיעה על הכיוון של אותם מדדים, ההנהגה תגלה שהם עובדים למרות הרוב במקום לגייס את כולם להשגת יעדים משותפים.

בשורה התחתונה איכות 4.0 רלוונטית מאוד למהפכה התעשייתית המודרנית, בעוד שהמנהיגים עסקיים מצביעים על כך שצוותי האיכות שלהם אינם חלק מהאסטרטגיה הנוכחית. לכן, התיישבו ליד השולחן, קבעו  כיצד תומכים ביעדים, ואזנו את המהירות עם איכות הנתונים והמסקנות.

פעולה: סקרו את התהליכים שלכם והבטיחו שהם חזקים ומוכנים לקצב הקישוריות והייצור של הנתונים. האם קיימים פקדים המאזנים את המהירות עם אישור על איכות הנתונים?

הוספת תגובה